ORTADOĞU ENERJI GRUBU


Vizyonumuz;

Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda pazar ve tüketici ihtiyaçlarını karşılarken kaynaklarımızı optimize edecek sürdürülebilir iş modelleri geliştirmek.


Misyonumuz;

Yenilenebilir enerji sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelerek, yatırımlarımız ve projelerimizle Türkiye’nin yenilebilir enerji alanında dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almasını sağlamak.

40 Yıllık tecrübesi ile hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok başarılı yatırıma ve projeye imza atan Ortadoğu Holding , Ortadoğu Enerji Grubu adıyla 2007 yılında yenilenebilir enerji alanında faaliyete geçmiştir. Ortadoğu Enerji Grubu, Avrupa’nın en büyük, dünyada ise ilk on sırada yer alan 33,8 MW kapasiteli İstanbul/Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Santrali ile enerji sektörünün önde gelen firmaları arasındadır. Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Santrali aynı zamanda, yıllık 1 milyon ton ile dünyanın en büyük “Gönüllü Karbon Kredisi” projesi olma özelliğini de taşımaktadır. Ortadoğu Enerji Grubu ayrıca 16,9 MW kapasiteli İstanbul/Kömürcüoda, 6,5 MW kapasiteli Kocaeli/Solaklar ve 2,1 MW kapasiteli Kocaeli/Dilovası santrallerinde Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi yapmaktadır. Tüm santrallerden yıllık 1.8 ton (27 milyon fidana eş değer) karbon emisyon azaltımı sağlanmaktadır.

Şirketimizce Çöp Gazından Enerji Üretim santralleri 2018 yılı Haziran ayı itibarıyla devredilmiştir.

Ortadoğu Enerji Grubu’nun 2012 yılında Rüzgâr enerjisi alanında Demirer Holding ile ortaklık kurarak geliştirdiği 50 MW kapasiteli Çerkeş RES, 35 MW kapasiteli Hamsi RES, 30 MW Karamürsel RES ve 5 MW kapasiteli Fener RES projelerinin yatırım aşaması devam etmektedir. 42 MW kapasiteli Poyraz Gölü RES projesi ise 2015 yılında elektrik üretimine başlamıştır. Şirketimizce Poyrazgölü RES 2022 yılı itibarıyla devredilmiştir.
Ortadoğu Enerji Grubu olarak Türkiye’nin jeotermal olarak en aktif bölgelerinden Manisa Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde, ayrıca Kütahya´nın Simav ilçesinde toplam 4 adet jeotermal arama sahasına sahibiz.
“Çevre Dostu Enerji Üretimi” anlayışıyla yatırımlarına devam eden Ortadoğu Enerji Grubu, “Çöp Gazından Enerji Üretim Projesi” ile ICCI 2011’de “En Çevreci Yatırımcı Ödülü”ne; “2013 İstanbul Sanayi Odası KOBİ Çevre Dostu Uygulama Jüri Özel Ödülü”ne ve “Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı” “Türkiye KOBİ Kategorisi 2.’lik Ödülü”ne sahiptir. Son olarak 2017 yılında Dubai Yüksek Enerji Konseyi tarafından düzenlenen Emirates Enerji Ödüllerinde “Büyük Enerji Projeleri” kategorisinde birinci oldu

Uluslararası Katı Atık Birliği’nde (ISWA) “Gold Member” üyeliği bulunan Ortadoğu Enerji Grubu, aynı zamanda Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneğine de (TAYÇED) üyedir.